Ruhsal Şifa ve Hipnoz ile Tedavi

Bal'ın İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri

126 0

 

Bal’ın difteri, boğmaca, verem, ülser, bazı cilt ve sinir sistemi hastalıkları gibi 500’e yakın hastalığın tedavisinde olumlu etkileri olduğu bildirildi.

Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim elemanı Dr. Mine Gültekin, balın bileşiminde bulunan çeşitli vitamin, mineral, organik asit ve enzimler nedeniyle sindirimi kolay, besleyici ve birçok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici özellik gösteren bir gıda olduğunu belirtti. 

Devamını oku...

Sağlığımız İçin Uymamız Gereken Kurallar

118 0

 

Uzun ve sağlıklı yaşamak için herkes, kendine göre, tecrübeleri oranında bazı önerilerde bulunur. Kişisel önerilerin dışında dünya tıp otoritelerinin çeşitli ülkelerde yayınlanan aylık bültenlerini kaynak olarak ele alırsak, uzun ve sağlıklı yaşamak için şu kuralların önerildiğini görürürüz.

Her türlü sebze, bütün meyveler ve yoğurt başlıca beslenme kaynağınız olmalıdır. Özellikle yoğurdu ihmal etmeyiniz. Fazla etten, ekmekten, tatlı, tuzlu, ekşi, baharat, yağ ve alkolden uzak durunuz.

Devamını oku...

Parmakları Çıtlatmak

105 0

 

Kimi insanlar, her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek  ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar. Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar durumlarından memnun görünürler. En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücutta en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde örneğin parmaklarımızda iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü ve bu kapsülün içinde de, kemiklerin hareketleri sırasında, buraları yağlayan bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının içinde erimiş durumda oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur. 

Devamını oku...

Yararlı Ev İlaçları

104 0

 

Hangi ev ilaçları gerçekten işe yaramaktadır? Bu yazıda, halk arasında çeşitli deneyimlerle saptanan, yararları bilim adamları tarafından da belirtilen ev ilaçlarından bir kaçını bulacaksınız.

Uykusuzluk İçin Sıcak Banyo
Belmont'ta bulunan Mc Lean Hastanesi Uyku Sağlığı Merkezi doktorları, yatmadan yarım saat önce alınacak sıcak bir banyonun vücut ısısını yükselteceğini ve yattığınızda vücut tekrar soğurken uykuya dalmayı kolaylaştıracağını söylüyorlar.

Devamını oku...

Hazımsızlık Çekerseniz Tuzlu Naneçayı İçin

103 0

 

Her türlü besini özellikle de asit içerenleri fazla tüketirseniz sindirim sistemi zorlanır, hazımsızlık başlar. Bu can sıkıcı durumun çaresi, soğuk süt yada içine biraz tuz atılmış nane çayı olabilir.

İnsan vücudunu şöyle bir düşündüğümüzde ne kadar olağan üstü bir sistem olduğunu farketmemek mümkün değil. Tıpkı her biri ayrı görevler üstlenerek sistemin ayakta kalmasını sağlayan bir makinenin dişlileri gibi... Dişlilerden biri kırıldığında ciddi aksamalara, bazen de sistemin çöküşüne neden olur. İşte insan vücudu da böyledir. Organizmayı oluşturan tüm sistemlerin her biri büyük önem taşır.

Devamını oku...

Terlemeyi Önlemeye Çalışmayın

102 0

 

Sıcak havalarda en çok şikayet edilen konulardan biri olan terlemenin, normal oranlarda gerçekleşmesinin insan sağlığı açısından çok yararlı olduğu bildirildi. 

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktaş, yaz aylarında sıcaklığın artmasına bağlı olarak ter bezlerinin daha çok çalışması ile ortaya çıkan terlemenin, insan sağlığı açısından yararlı olduğunu belirtti.

İnsanların ter kokusundan rahatsız oldukları için çeşitli yöntemlerle terlemeyi önlemeye çalıştıklarını ifade eden Aktaş, şöyle konuştu:

"Terleme ve sonrasında terin buharlaşması ile vücudun ısı dengesi sağlanır. Ter bezlerinin yaydığı sıvı, vücuttan atıldıktan sonra buharlaşır ve böylece vücudun ısı dengesi korunur. Ayrıca, vücuttaki üre, ürik asit, tuz ve diğer zararlı maddeler terleme yoluyla dışarı atılır. Böylece ter bezleri sanki birer böbrek gibi çalışarak kanın temizlenmesine yardımcı olurlar. Yetişkin bir insan vücudunda yaklaşık bir milyon adet ter bezi vardır, yani bir milyon küçük böbrek, zararlı maddelerin vücuttan atılması için çalışır."

Devamını oku...

Kansere Yakalanmamak Elimizde

78 0

 

Bilim adamları kanserli tümörlerin oluşmasını, bazı yiyeceklerin önleyebileceğini belirtiyorlar. 

"Ya kanser olursam..." diye korku içinde sadece beklemek yerine, bu görüşe kulak vermek ve hastalığa yakalanma olasılığını azaltan yiyecekleri soframızdan eksik etmememiz gerekiyor. Kanser araştırma enstütüleri, bu hastalığın yakın bir gelecekte yiyeceklerle tedavi edileceğini ve bazı besinlerin kansere karşı, aşı niteliğini taşıyacağını söylüyorlar. Kanser ile besinler arasındaki ilişkileri konu alan bir çok kitap yayımlanıyor. Kanser ölümlerinin büyük bir çoğunluğunda beslenme alışkanlıklarının önemli rol oynadığı kabul edilmektedir. Dünya Kanser Araştırma Vakfı ve Amerikan Kanser Enstütüsü, kanserin nedenleri arasında kötü beslenme alışkanlıklarının çok önemli rol oynadığını belirten raporlar yayımladılar. Bu raporlara göre kanser tehlikesini azaltmak için aldığımız besinlere dikkat etmeliyiz.

Devamını oku...

Zayıflamak İçin Semiz Otu ve Havuç Yeyin

75 0

Kanserden böbrek taşına, her türlü sağlık sorunu için sebzelere güvenebilirsiniz. Tabi fazla kilolar içinde. 

Semiz Otu: Kanı temizler, idrar söktürür. Sinir krizlerini ve beyin yorgunluğunu geçirir. Böbrekteki kum ve taşı döker. Tüm bunların yanı sıra şeker hastalarının susuzluğunu azaltır. Kilo vermeye yardımcı olur. 

Havuç: Kilo alıp vermemizde temel olan kan şekeri dengemizin korunması, aldığımız besinlerin glisenik endexlerine bağlıdır. Havuç, yüksek glisenik endex içeren bir besin olmakla birlikte belli aralıklarla ve doğru şekilde tüketildiğinde sağlıklı beslenmede yerini alabilir. En doğrusu çiğ ya da haşlayarak tüketmektir. Gözler için çok faydalı olan havuç, mide ve bağırsak kanamalarında da etkilidir. Ayrıca damar sertliğini engeller, akciğer kanserini düşürür. 

Brokoli: Brokolinin içerdiği beta karoten, yemek borusu, mide ve bağırsak kanserlerinin riskini azaltıcı etkiye sahiptir. Brokoli ayrıca, B1 ve C vitaminleri, kalsiyum, kükürt, potasyum ve selenyum maddeleri içerir.

Devamını oku...

Sağlıklı Besinler

57 0

 

Bir gıdanın ruhsal düzeyini gösteren, tezahür katsayısı önemlidir.
Görsellik ve daha sonra doğa estetikliği de önemlidir.
Her ne kadar görsellikte izafi (geçici) ise de, yine de bir değeri vardır.
Estetiklik katsayısı yükseldikçe kıymeti de artar. Kıymeti arttıkça da insan değerlerinde de bir güzellik başlar.
Bu bir faktördür fakat hele gıdalarda koku çok önemlidir. Kokan gıdalar, kokusu kuvvetli olan gıdalar, gerçek anlamda çok yararlıdırlar.
Örneğin sarımsak ve benzerleri gibi. Bu gıdalar, kendinden dışa taşıyor artık, görüntü veriyor, tat veriyor, koku veriyor. Kokmak zorunda kalıyor. Maydanoz kokmak zorundadır. Dereotu kokmak zorundadır.

Devamını oku...

Download Full Premium themes - Chech Here

София Дървен материал цени

Online bookmaker Romenia bet365.ro