Ruhsal Şifa ve Hipnoz ile Tedavi

Kansere Yakalanmamak Elimizde

78 0

 

Bilim adamları kanserli tümörlerin oluşmasını, bazı yiyeceklerin önleyebileceğini belirtiyorlar. 

"Ya kanser olursam..." diye korku içinde sadece beklemek yerine, bu görüşe kulak vermek ve hastalığa yakalanma olasılığını azaltan yiyecekleri soframızdan eksik etmememiz gerekiyor. Kanser araştırma enstütüleri, bu hastalığın yakın bir gelecekte yiyeceklerle tedavi edileceğini ve bazı besinlerin kansere karşı, aşı niteliğini taşıyacağını söylüyorlar. Kanser ile besinler arasındaki ilişkileri konu alan bir çok kitap yayımlanıyor. Kanser ölümlerinin büyük bir çoğunluğunda beslenme alışkanlıklarının önemli rol oynadığı kabul edilmektedir. Dünya Kanser Araştırma Vakfı ve Amerikan Kanser Enstütüsü, kanserin nedenleri arasında kötü beslenme alışkanlıklarının çok önemli rol oynadığını belirten raporlar yayımladılar. Bu raporlara göre kanser tehlikesini azaltmak için aldığımız besinlere dikkat etmeliyiz.

 

Beslenme düzeni ile kanser tehlikesi arasındaki bağı anlamak için  öncelikle kanserin nasıl ortaya çıktığını bilmemiz gerekiyor. Kanserli tümörler bir gün içinde gelişmezler. Bunların gelişmesi, çoğu zaman yıllarca sürer. İnsan vücudunun bunları yok etme olanağı vardır. Özellikle ve öncelikle aldığımız besinlerin kanser hücrelerinin azalmasında ya da çoğalmasında rol oynadıkları biliniyor. Kanser tehlikesini azaltmak için bitki ağırlıklı besinlere soframızda daha fazla yer vermeliyiz. 

Ancak bu açıklamalar sizleri yanıltmasın. Yeşil çay ve sarımsak gibi yiyecek ve içeceklerin ilerlemiş bir kanseri iyileştireceği düşünülmemelidir. Besinlerle kanser savaşımında amaç, kanser oluşmasını önlemektir. DNA hücrelerini etkileyen oksijen hücrelerinin çalışmasını C, E vitaminleri ve beta-karoten durdurabilir.

Araştırmacılar bitkilerde bulunan bir çok kimyasal maddenin, kansere karşı etkili olduğunu ileri sürüyorlar. Örneğin kırmızı şarap ve üzümde bulunan kimyasal maddeler cilt kanserine yakalanma olasılığını azaltıyor. Bu nedenle vücutta oksidasyonu önleyici ve giderici bitki özlerini zaman zaman almakta yarar var. Örneğin; üzüm çekirdeği vb. gibi.

1995 yılında hazırlanan bir raporda, haftada 10 adet domates yiyen erkeklerde prostat kanseri riskinin çok azaldığı belirtildi. Domatesin ayrıca meme, akciğer ve sindirim sistemi kanserlerine karşı da etkili bir silah olduğu açıklandı. Sarımsak, brokoli, lahana ve kereviz, kanser oluşturan kimyasal maddeleri yok ediyorlar. Sofralarımızı süsleyen yiyeceklerin kansere karşı güçlü bir silah sayıldıklarını söyleyebiliriz. Besinlerle kanseri yok etmek olası değil. Yalnızca kanser riski en aza iniyor.

Az yağlı bol sebze ve meyve içeren diyetlerin, kalp krizini önledikleri gibi kimi kanser türlerine karşı da büyük bir savaş verdikleri artık biliniyor. Alkollü içeceklerin karaciğer kanseri açısından zararlı olduğu belirtiliyor ama günde bir kadeh şarap kansere karşı koruyor. Zeytni yağı, mısır özü ve ayçiçek yağları, kalp hastalıkları için olduğu kadar kanser riskini azaltmak açısından da yararlı. Doymuş yağlar tümör oluşmasını hızlandırabilir. Sıvı yağların kanserle ilişkileri konusunda henüz somut bir bilgi edinilmedi ama bu yağların zararsız oldukları biliniyor.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Download Full Premium themes - Chech Here

София Дървен материал цени

Online bookmaker Romenia bet365.ro