Ruhsal Şifa ve Hipnoz ile Tedavi

Terlemeyi Önlemeye Çalışmayın

102 0

 

Sıcak havalarda en çok şikayet edilen konulardan biri olan terlemenin, normal oranlarda gerçekleşmesinin insan sağlığı açısından çok yararlı olduğu bildirildi. 

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktaş, yaz aylarında sıcaklığın artmasına bağlı olarak ter bezlerinin daha çok çalışması ile ortaya çıkan terlemenin, insan sağlığı açısından yararlı olduğunu belirtti.

İnsanların ter kokusundan rahatsız oldukları için çeşitli yöntemlerle terlemeyi önlemeye çalıştıklarını ifade eden Aktaş, şöyle konuştu:

"Terleme ve sonrasında terin buharlaşması ile vücudun ısı dengesi sağlanır. Ter bezlerinin yaydığı sıvı, vücuttan atıldıktan sonra buharlaşır ve böylece vücudun ısı dengesi korunur. Ayrıca, vücuttaki üre, ürik asit, tuz ve diğer zararlı maddeler terleme yoluyla dışarı atılır. Böylece ter bezleri sanki birer böbrek gibi çalışarak kanın temizlenmesine yardımcı olurlar. Yetişkin bir insan vücudunda yaklaşık bir milyon adet ter bezi vardır, yani bir milyon küçük böbrek, zararlı maddelerin vücuttan atılması için çalışır."

 

Ter kokusundan kurtulmak için kullanılan, terlemeyi önleyici kozmetik ürünlerinin bazı tehlikeleri beraberinde getirdiğini bildiren Aktaş, ter kokusundan kurtulmanın en iyi yolunun sık aralıklarla duş yapmak olduğunu söyledi. Özellikle yaz aylarında deri gözeneklerinin açık tutulmasının insan sağlığı açısından önemli olduğuna dikkat çeken Aktaş, şöyle devam etti:

"Özellikle koltuk altına uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler, ter bezlerinin ağzının kapanmasına ve dolayısıyla iltihaplanmaya neden olmaktadır. bu nedenle yaz aylarında koku önleyici kozmetikler sıkça kullanılmamalı, deri gözenekleri açık tutulmalıdır. Ter ile dışarı atılan toksin maddeler, deri temiz tutulmayıp bekletilirse, vücuda yeniden emilerek girebilir. Bu nedenle ter kokusundan kurtulmanın en iyi yolu sık aralıklarla duş yapmaktır."

Prof. Dr. Ekrem Aktaş, aşırı sıcak havalarda korunmak için mümkünse güneşe çok çıkılmaması, gölge ortamların tercih edilmesi, bol sıvı gıdalar alınması, teri dışarı verebilecek açık renkli pamuklu giysilerin tercih edilmesi, özellikle kafasında saçı olmayanların şapka giymesi, saçların sık sık ıslatılması, sık sık mekan değiştirilmesi ve fazla soğuk olmayan suyla duş alınmasının yararlı olduğunu sözlerine ekledi.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

Download Full Premium themes - Chech Here

София Дървен материал цени

Online bookmaker Romenia bet365.ro